O zakładach bukmacherskich mówi się coraz to częściej. Dlaczego? Zakłady bukmacherskie cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem wśród kibiców i nic w tym dziwnego – coraz więcej osób zyskuje świadomość, że zakłady bukmacherskie są nie tylko doskonałą formą rozrywki dla wszystkich fanów sportu, ale również bezpiecznym i legalnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Jak na tym zyskują zakłady bukmacherskie w Polsce? Czy udaje im się dogonić prężnie działających gigantów hazardowych z zagranicy? I w końcu jakie są prognozy dla polskiej sceny bukmacherskiej?

 

Zakłady bukmacherskie – z czym to się je?

Ze sportem. Na zakłady bukmacherskie składają się przede wszystkim zakłady sportowe i to one cieszą się największą popularnością. Co więcej, wiele osób, używając określenia „zakłady bukmacherskie” ma właśnie ma myśli obstawianie sportu. Oprócz tego, do zakładów bukmacherskich zaliczamy zakłady specjalne i społeczne, a więc jest to typowanie na przykład laureatów Oscarów czy zwycięzcy wyborów prezydenckich. Dla kogo zakłady bukmacherskie? Tak naprawdę dla każdej osoby, która ukończyła 18 rok życia, jednak w rzeczywistości najczęściej ich odbiorcami są fani sportu. Zakłady bukmacherskie w Polsce wciąż bywają postrzegane negatywnie, szczególnie przez osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tą formą rozrywki. Kojarzone są między innymi z uzależnieniem, utratą pieniędzy i bezwartościowym marnowaniem czasu. Po bliższym przyjrzeniu się zakładom bukmacherskim i wszystkiemu, co z nimi związane, można wysnuć odmienne wnioski. Obstawianie zakładów bukmacherskich to proces, na który składa się wiele elementów. Podstawą jest zainteresowanie sportem i śledzenie wydarzeń ze świata sportu, następnie wchodzi w grę analiza statystyk, później konsultowanie typów, które dopiero kończy się wysłaniem kuponu. Zatem zakłady bukmacherskie to coś więcej niż bezmyślne obstawienie – to cały proces wymagający wiedzy, doświadczenia i zdolności analitycznych.

 

Zakłady bukmacherskie jako legalna rozrywka

Czy zakłady bukmacherskie są legalne? Oczywiście. To w pełni legalna rozrywka i uczestnictwa w niej zdecydowanie nie należy się bać. Działalność firm oferujących zakłady wzajemne reguluje nowa ustawa hazardowa, a właściwie nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 2009 roku, której postanowienia weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku. Wskutek wprowadzenia modyfikacji w prawie, jedynymi legalnymi podmiotami na polskiej scenie bukmacherskiej stały się zakłady posiadające licencję wydawaną przez Ministra Finansów. W obrębie zakładów online na tę listę wpisują się następujące firmy:

FORTUNA – siedziba w Cieszynie, zezwolenie z 23 stycznia 2012r.

Milenium Zakłady Bukmacherskie – siedziba w Poznaniu, zezwolenie z 16 lutego 2012r.

STS (Star-Typ Sport Zakłady Bukmacherskie) – siedziba w Katowicach, zezwolenie z 21 lutego 2012r.

TOTOLOTEK SA – siedziba w Warszawie, zezwolenie z 20 czerwca 2013r.

E-TOTO Zakłady Bukmacherskie – siedziba w Warszawie, zezwolenie z 28 listopada 2014r.

ForBET (Casino Games sp. z o.o.) – siedziba w Warszawie, zezwolenie z 4 maja 2016r.

LV BET Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z 13 maja 2016r.

Totalbet Zakłady Bukmacherskie – siedziba w Warszawie, zezwolenie z 22 marca 2018r.

Wszystkie pozostałe podmioty świadczące usługi w zakresie zakładów wzajemnych zostały zmuszone do opuszczenia polskiej sceny bukmacherskiej. Te firmy, które nie dostosowały się dobrowolnie do nowego porządku prawnego wraz z dniem 1 lipca 2017 roku zaczęły być blokowane przez dostawców Internetu. Za niedopełnienie tego obowiązku na dostawców nakładane są kary, podobnie jak na graczy, którzy biorą udział w obstawianiu zakładów bukmacherskich w Polsce za pośrednictwem firm nieposiadających stosownego zezwolenia.

Czy powyższa lista legalnych bukmacherów jest zamknięta? Zdecydowanie nie. Wnioski o przyznanie licencji wciąż można składać i z pewnością nie jeden bukmacher skorzysta z tej możliwości. Na ten moment licencję posiada także Superbet. To prężnie działający bukmacher, który przybył do Polski z Rumunii. Operator ten uzyskał licencję na organizowanie zakładów wzajemnych w sposób naziemny. Oznacza to, że legalnie można korzystać z jego usług w lokalach stacjonarnych. Kolejnym krokiem zapewne będzie zdobycie licencji na działalność online, jednak musimy na to jeszcze chwilę poczekać.

Bukmacher Superbet - lokal

Rynek zakładów bukmacherskich w Polsce

Do niedawna rynek zakładów bukmacherskich w Polsce był zdominowany przez zagraniczne podmioty, zarejestrowane w rajach podatkowych i nierozliczające się z polskiej działalności. Polskie firmy nie mogły wydostać się z cienia i zawalczyć o uwagę potencjalnego klienta. W ubiegłym roku sytuacja znacząco się zmieniła, a licencjonowani bukmacherzy mogli odetchnąć z ulgą i rozwinąć skrzydła. Wbrew pesymistycznym wizjom wszystkich sceptyków, nieprzekonanych do polskich operatorów, zakłady bukmacherskie w Polsce mają się całkiem dobrze. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zakłady bukmacherskie w Polsce były do tej pory niesłusznie niedoceniane. Oferta firm zajmujących się zakładami wzajemnymi jest bardzo bogata – codziennie można znaleźć oczywiście zakłady na te najbardziej popularne zdarzenia ze świata sportu, jednak ich dopełnieniem są propozycje na mniej rozchwytywane spotkania, do których na przykład należą spotkania lig bałkańskich. Co poza tym? Szeroki wachlarz dyscyplin, sporty wirtualne oraz cieszące się coraz większym zainteresowaniem e-sporty. Wykraczając poza obszar oferty zakładów bukmacherskich, ponownie trzeba pochwalić legalnych operatorów, szczególnie za promocje przyznawane nowym i stałym klientom. Bukmacherzy zabiegają o względy graczy, oferując różnorodne bonusy, na które składają się freebety (darmowe zakłady), cashbacki (zakłady bukmacherskie bez ryzyka) oraz bonusy od depozytu. W ten sposób można zyskać całkowicie za darmo na przykład 25 PLN w Totolotku na swój pierwszy zakład lub nawet 1000 PLN wskutek podwojenia pierwszego wpłaconego depozytu na konto gracza w LV BET. Oprócz tego na klientów zakładów bukmacherskich czekają intuicyjne aplikacje mobilne, znacząco ułatwiające życie graczom, wykwalifikowana obsługa klienta oraz szereg udogodnień maksymalnie usprawniających wypłatę środków – dla przykładu w STS wypłata środków na rachunek klienta dokonywana jest w 15 minut.

Oczywiście co bukmacher to inna oferta, inne wady i zalety. Jednak uogólniając, rynek zakładów bukmacherskich w Polsce coraz dynamiczniej się rozwija, a gracze mają coraz mniej powodów do narzekania.

 

Niedoścignione zakłady bukmacherskie za granicą?

W ubiegłych latach zagraniczne zakłady bukmacherskie zbierały żniwa w Polsce, jednak wraz z wejściem nowej ustawy hazardowej ich praktyki zostały uznane za nielegalne w naszym kraju i musiały dobiegnąć końca. Wielu graczy nie mogło i wciąż nie może pogodzić się z ograniczeniem dostępu do usług światowych gigantów hazardowych, takich jak bet365, betclic czy bet-at-home. Czy naprawdę jest za czym tęsknić? Wymieni operatorzy kojarzeni byli z atrakcyjnymi bonusami i bardzo szeroką ofertą. Na ten moment polskie firmy bukmacherskie gonią swoich zagranicznych rywali w obu tych kwestiach i idzie im naprawdę nieźle. Nie będzie wyolbrzymieniem, jeśli powiemy, że są coraz bliżej ideału polskich graczy na tych dwóch płaszczyznach. Co więc jeszcze przemawia na korzyść wyżej wymienionych operatorów, zarejestrowanych w rajach podatkowych? No właśnie, brak obciążania gracza podatkiem. Argument, który wydaje się nie do zbicia, jednak polscy bukmacherzy znajdują na niego odpowiedź. Wszystkim klientom niepogodzonym z 12% podatkiem oferują odpowiednie promocje, rekompensujące brak dostępu do zakładów bukmacherskich za granicą. Po spełnieniu określonych warunków można cieszyć się grą bez pomniejszania wygranej. Przykładem takiego rozwiązania jest promocja „Tniemy Podatek” dostępna w Totolotku – przy obstawianiu online bukmacher bierze na siebie 6% podatku, a przy zawieraniu zakładów bukmacherskich przez aplikację lub mobilną wersję strony bierze całość, a więc aż 12%.

 

Zakłady bukmacherskie prognozy i oczekiwania

Spójrzmy w przyszłość zakładów bukmacherskich w Polsce. Tak jak bieżącą ofertę możemy krytycznie oceniać już teraz, tak o prognozach w kwestii zakładów bukmacherskich możemy wypowiadać się w oparciu o przypuszczenia… i oczywiście oczekiwania. Nie możemy być niczego pewnym, jednak wielce prawdopodobne jest poszerzenie grona legalnych bukmacherów o wcześniej wspomniany podmiot – Superbet. Czy pojawią się kolejni operatorzy na polskiej scenie bukmacherskiej? Nie wiadomo, choć od strony prawnej jest to możliwe, a więc pozostaje wypatrywać newsów w tej kwestii. Oczekiwania graczy z pewnością są zróżnicowane. Każdy obstawiający nawet jak nie ma dokładnie sprecyzowanych oczekiwań, to po prostu chce, aby obstawiało mu się wygodniej, szybciej, na lepszych warunkach i z lepszym skutkiem. Tego ostatniego nie zapewni żaden, nawet zagraniczny bukmacher, jednak o podołanie pozostałym wymaganiom dba już teraz każdy podmiot funkcjonujący na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce i na horyzoncie raczej rysuje się tendencja wzrostowa. Legalnych bukmacherów mamy dziewięciu, internetowych siedmiu, a więc konkurencja jest. Nikt nie pozwoli sobie na zwolnienie tempa, a wręcz przeciwnie, co oczywiście będzie tylko z korzyścią dla graczy.