Zakłady bukmacherskie za granicą, czyli co warto wiedzieć?

W naszym kraju od lipca 2017 roku w życie weszła nowa ustawa hazardowa. Już każdy powinien wiedzieć, że obstawiać można wyłącznie u legalnych operatorów z licencją Ministerstwa Finansów. Rynek w Polsce się rozwija, ale jak wyglądają zakłady bukmacherskie za granicą? Sprawdźmy.

Zakłady bukmacherskie za granicą – jak to się zaczęło?

Jeżeli bierzemy na temat zakłady bukmacherskie za granicą to nie można rozpocząć inaczej niż od rynku brytyjskiego. Oczywiście my nie możemy obstawiać na zagranicznych stronach oferujących typowanie, ale można się przyjrzeć jak to wygląda w innych państwach. Śmiało można napisać, że Anglia to kolebka zakładów sportowych. Świadczy o tym chociażby fakt, że to właśnie na Wyspach powstał pierwszy oficjalny punkt stacjonarny. Prędzej zakłady bukmacherskie za granicą również funkcjonowały, ale w mniej sformalizowanej formie. Tak też właśnie lata dwudzieste oraz trzydzieste to największy rozwój, a wręcz boom typowania na zachodzie Europy. Najpopularniejsze dyscypliny do obstawiania wtedy i dzisiaj to piłka nożna oraz wyścigi konne. Obecnie Wielka Brytania kontynuuje tradycję bycia numerem jeden w świecie obstawiania, więc zakłady bukmacherskie za granicą najlepiej mają się właśnie na Wyspach. Co ciekawe, to właśnie wyścigi konne były jedną z głównych rozrywek, które dały rozwój zakładów bukmacherskich za granicą. Mimo, że u nas w kraju obstawianie tych zdarzeń nie jest popularne to w Wielkiej Brytanii nadal jeden z najchętniej typowanych sportów.

Zakłady bukmacherskie za granicą - wyścigi konne

W Polsce pierwsze zakłady sportowe w postaci Totolotka pojawiły się w 1992 roku i na przestrzeni lat ustawa hazardowa wyznaczała rynek w naszym kraju. Jednak oczywiście zakłady bukmacherskie za granicą mają dłuższą historią, więc w Anglii legislacja zajmująca się tym tematem to lata siedemdziesiąte. Mimo to wiele marek bukmacherskich jest obecne wiele dłużej i gracze w Anglii bardzo to cenią. W Polsce te firmy nie funkcjonują, ale i tak wielu graczy kojarzy takie nazwy jak Bet365, William-Hill, bet-at-home, bwin, Unibet czy Paddy Power. Chociaż nie jest wykluczone, że te podmioty nigdy nie pojawią się w Polsce. Muszą dostosować się do polskiego prawa i złożyć wniosek o licencję na prowadzenie gier. Tyczy się to wszystkich zakładów bukmacherskich za granicą. Jednak póki co nie można obstawiać u firm w poniższym obrazku.

Zakłady bukmacherskie za granicą - brytyjskie marki

Zakłady bukmacherskie za granicą i co słychać w Wielkiej Brytanii

Skupmy się już na dzisiejszych czasach. Rynek brytyjski jest ogromny. W Polsce obecnie w Internecie funkcjonuje dziewięć legalnych podmiotów, natomiast zakłady bukmacherskie za granicą, w tym przypadku Anglii to kilkukrotnie większy wybór dla użytkowników obstawiania. Zachodnie firmy prezentują oczywiście także inne oferty na zdarzenia. Można rzec, że o wiele lepsze, ale ma to związek po prostu z lokalnym rynkiem. Takie stwierdzanie można postawić przy wszystkich zakładach bukmacherskich za granicą. Naturalnie dla przykładu w forBET znajdziemy okręgowe rozgrywki do typowania, ale zdecydowana większość podmiotów w Wielkiej Brytanii nie będzie tego oferować. Tak samo bukmacherzy na zachodzie nie będą mieli tak bogatej oferty na żużel jak ma to miejsce z firmami w naszym kraju. Pomijając wszystkie większe zdarzenia w Anglii znajdzie się atrakcyjniejszą ofertę na lokalne ligi piłkarskie oraz rugby. Ponadto inne bardzo popularne dyscypliny w tym kraju jak wspominane wyścigi konne, lotki czy snooker. Są to dyscypliny bardzo popularne na Wyspach Brytyjskich, więc nie ma się co dziwić, ze zakłady bukmacherskie za granicą przyjmują wiele typów na te zdarzenia. Wystarczy popatrzeć jaka jest atmosfera na rozgrywkach w lotki.

Jak jednak zakłady bukmacherskie za granicą wyglądają od strony legislacyjnej? W każdym kraju jest inaczej – są państwa gdzie obstawianie jest nielegalne lub regulowane. Jak prędzej było wspomniane, w Wielkiej Brytanii typowanie stało się legalne dokładnie w 1961 roku. Oczywiście na przestrzeni tego czasu wiele się zmieniało w kwestii prawnej. Cofając się daleko w przeszłość, w 1845 roku w Anglii ustalony tak zwany Gaming Act pozwalał wyłącznie na obstawianie na torach wyścigowych. Wszystkie nielegalne punkty były zamykane i często było to powiązane z lokalnymi gangami. Jednak we wspomnianym 1961 roku zmieniono tę sytuację, co prawdopodobnie rzutowało także na wszystkie zakłady bukmacherskie za granicą. Rząd chciał widzieć uczciwość firm. To był kolejny impuls dla operatorów w wyniku którego w pewnym momencie na Wyspach było aż 15 tysięcy punktów stacjonarnych. Obecnie jest ich mniej, ok. 9-10 tysięcy. Mimo rozwoju, obstawianie na torach wyścigowych nadal jest mozliwe, gdzie kursy są wypisane ręcznie na tablicy.

Zakłady bukmacherskie za granicą na torach wyścigowych

Oczywiście Internet przyniósł nową rzeczywistość zakładów bukmacherskich za granicą, więc tak jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii tamtejsza ustawa hazardowa podlega nowelizacjom. Warto zwrócić uwagę na aspekt sponsoringu, ponieważ wiele marek wspiera w ten sposób sport. Logo firm bukmacherskich można zobaczyć na koszulkach czołowych drużyn piłkarskich, stadionach czy nawet nazwach turniejów.

Jak wyglądają zakłady bukmacherskie za granicą w USA?

Stany Zjednoczone to jeden z największych ekonomicznych rynków, ale także sportowych. Mimo to w kwestii Ameryki, zakłady bukmacherskie za granicą od lat w większości kraju są nielegalne. Jedynym wyjątkiem było Las Vegas w stanie Nevada. Obstawianie w innych stanach USA było niezgodne z prawem. Jednak w maju 2018 roku w końcu to się zmieniło i poszczególne rejony mogą pozwolić na swoich zasadach na zakłady bukmacherski. Jak widać za granicą kwestia prawna wygląda zupełnie inaczej, bo z pewnością dla niektórych informacja o nielegalności obstawiania na tak dużym rynku jest zadziwiająca. Jeszcze inne kraje jak Singapur, Szwecja, Japonia czy Kanada mają legalne zakłady bukmacherskie, ale.. w przypadku tych krajów, za granicą to rząd operuje oraz posiada kontrolę nad obstawianiem. Dotychczasowy efekt to sprowadzenie typowania w USA do podziemi. Jak obliczono, obrót roczny w Stanach Zjednoczonych wynosił przez ostatnie lata 150 miliardów dolarów.

2018 to ważny rok dla graczy za oceanem, ponieważ praktycznie oznacza zniesienie zakazu zakładów bukmacherskich za granicą, a konkretnie USA. Już w czerwcu wspomnianego roku stan New Jersey został trzecim po Nevadzie oraz Delaware, gdzie zalegalizowano obstawianie wydarzeń sportowych. Co ciekawe przez lata główne zawodowe ligi w Ameryce, czyli NBA, NFL, MLB oraz NHL były raczej przeciwne wprowadzeniu zakładów sportowych w obawie o korupcje. Jednak już nawet komisarz koszykarskiej ligi, David Stern mówi na temat zakładów bukmacherskich za granicą bardziej przychylnym głosem.

Zakłady bukmacherskie za granicą a w Polsce

W tekście zostały przedstawione dwa potencjalnie największe rynki sportowe na świecie, czyli Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Jednak mimo to zakłady bukmacherskie za granicą przy tych dwóch państwach znacznie się różnią. Na wyspach obstawianie ma już długą tradycję wywodzącą się z jeszcze XIX wieku i wyścigów konnych. To właśnie w Anglii powstawały pierwsze punkty stacjonarne i legislacje dotyczące typowania. W efekcie dzisiaj Wielka Brytania jest największym rynkiem zakładów bukmacherskich za granicą, a marki wywodzące się z zachodu Europy rozszerzają swoją działalność na kolejne kraje. W Stanach Zjednoczonych poza Nevadą i znajdującym się tam Las Vegas obstawianie sportu dopiero raczkuje, ponieważ bardzo niedawno zostało to uregulowane prawnie. Zobaczymy jak bardzo zmieni to sytuację zakładów bukmacherskich za granicą, a jednocześnie na świecie.

Gdzie w tym wszystkim jest Polska? Pomiędzy, ponieważ nie jest tak źle jak w USA, a zarazem tak dobrze jak w Wielkiej Brytanii. Jednak nowelizacja ustawy hazardowej w 2017 roku z pewnością była dobrym krokiem, bo pozwoliła na rozwój zakładów bukmacherskich w kraju. Obecnie pozwolenie na oferowanie obstawiania w naszym kraju posiada dziesięć podmiotów, w tym Totolotek, Fortuna, Milenium, STS, forBET, LV BET, ETOTO, Cherry Online, SuperBet oraz TOTALbet. Typowanie w zagranicznych firmach jest zabronione i grozi karą ustaloną w ustawie. Poza tym trzeba pamiętać, że zakłady bukmacherskie mają być tylko dodatkiem do emocji i absolutnie nie mogą być sposobem na zarobek albo na odreagowanie emocji. Pożyczanie pieniędzy na granie czy chęć odegrania się świadczą o uzależnieniu i trzeba wtedy zaprzestać typowania.