Zakłady bukmacherskie w Polsce – najważniejsze informacje w pigułce 

Można zauważyć ostatnimi czasy, że popularność zakładów bukmacherskich w Polsce znacznie się zwiększyła. Większe zainteresowanie tą sferą obserwuje się w stosunku do działalności internetowej, ale również bukmacherzy stacjonarni nie mogą narzekać na brak stałej klienteli. W porównaniu jednak do innych krajów widać, że wciąż jeszcze nie jest to coś, czym Polacy żyją – sport, aczkolwiek czasami ważny, nie wywołuje jeszcze aż takiej chęci obstawiania lub zakłady nie bawią ludzi tak mocno, jak obserwuje się to zagranicą.  Najprawdopodobniej wkrótce zainteresowanie jeszcze wzrośnie, bo zwiększa się dostęp do internetowych serwisów oferujących możliwość zakładania się (również legalnie) i rośnie liczba młodych osób aktywnie przeszukujących Internet.

 

Nowa ustawa hazardowa – kwestia legalności zakładów bukmacherskich w Polsce, najważniejsze zasady

Rynek jest zróżnicowany. Dzięki podjętym w 2009 roku staraniom o uregulowanie rynku krajowego znacznie zmniejszyła się ilość nielegalnych zakładów bukmacherskich w Polsce. Mimo tego, wciąż dużo pojawiało się propozycji wysuwanych przez – głównie – zagranicznych bukmacherów, nieposiadających odpowiednich licencji. Bez posiadania takowych ich istnienie i funkcjonowanie na terenie Polski jest nagięciem prawa i osoby korzystające z oferty mogą liczyć się z nałożeniem kar finansowych. W Internecie zdarza się, że można dostać się na stronę bukmachera nieposiadającego polskiej licencji, jednak punkty stacjonarne posiadają wyłącznie legalni bukmacherzy. Kontrola nad ogółem przeprowadzania gier hazardowych leży w gestii Ministerstwa Finansów – odpowiada ono m.in. za narzucanie opodatkowania oraz określonych ustaw, których zapisów należy przestrzegać, chcąc pozostawać w zgodzie z polskim prawem.

Starania prowadzące do zalegalizowania działalności bukmacherów przyniosły skutki w postaci wyeliminowania możliwości obstawiania zakładów u wielu zagranicznych firm.  Firmy takie mogą wykupić odpowiednią licencję bądź zrezygnować z legalnej obecności na polskim rynku. Osoby, które interesują się zakładami sportowymi, muszą korzystać z punktów stacjonarnych lub ze stron internetowych bukmacherów zaakceptowanych przez Ministerstwo Finansów.

W Internecie obserwuje się częste pojawianie się nowych witryn z zakładami, widać również, że konkurencja dla niekoniecznie legalnych serwisów zagranicznych rośnie i ma się dobrze. Liczba punktów stacjonarnych przyjmujących zakłady przekroczyła już 1,5 tysiąca. Dla wielu osób umożliwiają one znacznie większą wygodę i są bardziej bezpieczne ze względu na teoretycznie lepszą kontrolę nad środkami finansowymi i wysokością wkładu.

Żeby grać legalnie, trzeba zweryfikować, czy wybrany punkt lub strona internetowa należą do legalnego bukmachera. Zakłady bukmacherskie w Polsce wymuszają więc od chętnych znajomość listy bukmacherów posiadających licencję lub dużej ostrożności. Żeby można było mówić o legalnej firmie, wymagany jest kapitał w określonej wysokości (min. 2 mln polskich złotych), posługiwanie się polską walutą oraz udostępnienie możliwości wykonywania transakcji dzięki krajowym bankom lub tzw. polskim oddziałom bankowym obecnym za granicą. Jeśli chodzi o Internet, transakcje bezgotówkowe czy przez pośredników również muszą odbywać się w ten sam sposób, do tego witryna musi posiadać domenę .pl.  Oczywiście kluczowe jest posiadanie licencji.

Wskutek nowelizacji wspomnianej na początku artykułu ustawy, która miała miejsce w kwietniu 2017 roku, zmieniono kilka istotnych rzeczy. Obecnie osoby, które chcą zakładać się legalnie, mają dostęp do specjalnej i regularnie aktualizowanej listy witryn nielegalnych bukmacherów. Ze stron tych nie można korzystać w naszym kraju, za co odpowiada dostawca Internetu pod groźbą kary finansowej. Obostrzenia będą dotyczyły również np. banków, które w przypadku transakcji związanych z zakładami bukmacherskimi w Polsce muszą weryfikować strony transakcji i odrzucać je, jeśli zostały zawarte z jednym z nielegalnych podmiotów.

 

Jak kształtuje się rynek zakładów bukmacherskich w Polsce?

Rynek zakładów bukmacherskich w Polsce jest mocno ograniczony z uwagi na niewielką ilość działających legalnych bukmacherów. Obecnie licencję, pozwalającą na legalne oferowanie możliwości obstawiania wyników online, posiada osiem podmiotów. Łatwo jest to zweryfikować, gdyż każdy może zapoznać się z listą legalnych bukmacherów wraz z danymi licencji, daty otrzymania, różnymi przydatnymi informacjami. Przeważnie efektem działania legalnego bukmachera na polskim rynku jest otwieranie punktów stacjonarnego przyjmowania zakładów oraz udostępnienie możliwości zakładania się przez Internet na jednej lub wielu stronach. Korzystając z internetowych rozwiązań, trzeba szczególnie uważać i weryfikować legalność właściciela serwisu – jeśli jest to nielegalna oferta, użytkownik może liczyć się z konsekwencjami prawnymi na skutek obstawiania tam spotkań sportowych.

Zakłady bukmacherskie w Polsce - lista operatorówDzięki dostępowi do listy ośmiu legalnych bukmacherów posiadających polskie serwisy internetowe, każdy chętny może skorzystać ze sprawdzonych namiarów i bezpiecznie obstawić dowolny zakład. Warto wiedzieć, że tego typu firmy nie są tak duże, jak zagraniczne koncerny, ale nie jest to żadnym problemem. W Internecie istnieje sporo rankingów służących wyłonieniu najlepszych i najbardziej godnych zaufania krajowych bukmacherów – chociaż tak naprawdę każdy, kto regularnie obstawia, ma swoich faworytów, tego typu narzędzia są świetne dla początkujących. Można z nich dowiedzieć się np. o zakładach na żywo, różnych promocjach oraz ich atrakcyjności, wysokości kursów, możliwościach dotyczących depozytów, możliwości korzystania z urządzeń mobilnych itd. Rankingi są na bieżąco aktualizowane, ale warto korzystać z tych popularnych, których twórcy nierzadko współpracują z bukmacherami i mogą zapewnić klientom dodatkowe promocje lub bonusy.

 

Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – jak wysokie? Jak ich uniknąć?

Stawki wpłat osób zakładających się u bukmachera podlegają opodatkowaniu. Jest to jedna z przyczyn, dla których firmy zagraniczne niekoniecznie chcą otwierać legalną działalność w Polsce. Kwestia podatku nie podoba się też niektórym krajowym potentatom branży hazardowej. Na chwilę obecną wysokość podatku wynosi 12% kwoty zakładu, teoretycznie może się więc wydawać, że nie opłaca się korzystać z legalnych ofert, kiedy te nielegalne są pozbawione opodatkowania. Nie jest to prawdą, bo wybór nielegalnej strony z zakładami często sprowadza na grającego karę finansową, a poza tym legalne podmioty robią wszystko, by zminimalizować koszty ponoszone przez klientów. Oferują m.in. różne promocje, polegające na podwyższeniu kursu niektórych zakładów (związanych np. z danym sportem lub konkretnym wydarzeniem sportowym) lub na zwiększeniu wartości pojedynczej wygranej. Osoby grające regularnie obserwują tego typu modyfikatory i obstawiają tylko opłacalne ich zdaniem zakłady bądź czekają na podwyżkę kursu. Każdy bukmacher może oferować różne promocje, co zachęca do korzystania z większej ilości ofert.

 

Gdzie grać? Na co liczyć?

Grając wyłącznie stacjonarnie, nie trzeba bać się problemów z legalnością. Osoby, które preferują Internet, muszą skupić się na liście legalnie działających bukmacherów. Korzystanie z różnego rodzaju list i rankingów niekiedy procentuje – nie dość, że pozyskuje się tym samym sporo ciekawych informacji, dodatkowo można też otrzymać tzw. bonusy przygotowane w ramach współpracy danego bukmachera z firmami odpowiedzialnymi za ranking.

Wybór bukmachera mało kiedy jest kwestią impulsu. Dzięki sprawdzeniu, co oferują poszczególne legalne podmioty, można wybrać najbardziej opłacalny ogólnie bądź w związku z konkretnym wydarzeniem sportowym. Klienci zachęcani są między innymi bonusami od dokonywanych wpłat (taką ofertę przygotował Totolotek, LV BET) albo darmowymi zakładami/zakładami bez ryzyka (chociażby oferta e-Fortuna). Te wszystkie możliwości dostępne są przeważnie w ramach tzw. bonusu powitalnego, czyli przeznaczonego dla nowych klientów. Niekiedy posiadają progi, czyli minimalne kwoty, od jakich naliczany jest bonus. O dostępności i rodzajach bonusów powitalnych najłatwiej dowiedzieć się z zestawień prowadzonych przez miłośników zakładów bukmacherskich w Polsce. Można przeglądać poszczególne strony, ale nie zawsze wszystko uwypuklone jest w jednym miejscu i trzeba poświęcić dużo czasu, by prześledzić wszystkie serwisy i skupić się na tym, co jest najbardziej interesujące.

Dla osób lubiących hazard i ceniących rozrywkę z tym związaną, atrakcyjne oferty mogą np. dotyczyć możliwości obstawienia zakładu dotyczącego nietypowej dziedziny sportowej. Ponieważ każdy z bukmacherów działających na polskim rynku skupia się na nieco innych rodzajach gier, nowi klienci starają się zsynchronizować moment swojej rejestracji z najlepszą ofertą (czasem się one zmieniają). Każda z liczących się firm chce zachęcić klientów do rejestracji, stąd liczne i ciekawe prezenty w postaci bonusów oraz darmowych zakładów. Chociaż jest to oferta jednorazowa, jej wartość bywa nie do przecenienia na początku, bo nie ryzykując można wygrać i tym samym zyskać niezbędną pewność siebie, a także zwiększyć posiadane doświadczenie. Niektórzy bukmacherzy stawiają również na informację, np. prowadzą blogi, które można wykorzystać jako narzędzie do zwiększania swojej wiedzy na temat ulubionych drużyn lub wybranej dyscypliny sportu.