Zakłady bukmacherskie i prognozy na przyszłość

Zainteresowanie zakładami bukmacherskimi od początku ich pojawienia się rosło i malało, w zależności od miejsca i czasu. Największe było oczywiście tam, gdzie sport stanowił nie tylko sporadyczną rozrywkę, ale też prawdziwą pasję. W Polsce popularność zakładania się o konkretne wyniki ulubionych sportowców czy drużyn cieszy się już sporą popularnością. Bukmacherzy otwierają w kraju punkty stacjonarne, obserwuje się również rozwój zakładów przez Internet – ten drugi sposób jest obecnie szczególnie lubiany, bo ułatwia nie tylko pozyskiwanie wiedzy o otoczce towarzyszącej zakładom, jak również realizowanie wszelkich transakcji. Nie można stwierdzić na chwilę obecną, czy wkrótce pojawią się jakieś znaczące zmiany, ale najprawdopodobniej należy oczekiwać na dalsze zwiększanie roli Internetu w obstawianiu wyników spotkań sportowych.

Prognozy dla zakładów bukmacherskich

Z uwagi na to, że odkąd zaczęto się zakładać i odkąd stało się to jednym z popularnych zajęć w niektórych krajach, trudno spodziewać się np. całkowitej rezygnacji z zakładów bukmacherskich w związku z wprowadzonymi regulacjami prawnymi. Państwa takie jak Polska dążą do uregulowania sytuacji w branży nie dlatego, by utrudniać miłośnikom sportu obstawianie, ale by zabezpieczyć ich przed możliwymi nieuczciwościami ze strony bukmacherów. Kontrola nad rynkiem ułatwia „wyłapanie” firm, które stosują nielegalne praktyki, dzięki czemu pozostaną wyłącznie godni zaufania partnerzy. Działania prewencyjne ze strony rządu polegają najczęściej na wręczaniu licencji firmom spełniającym wymagane warunki. Regulują to odpowiednie ustawy, jednak obecnie obowiązujące reguły prawne nie zostały zbyt ciepło przyjęte. Dlaczego? Wielu graczy wspomina czasy gry bez podatku u zagranicznych operatorów bez licencji, nowa rzeczywistość spadła na niektórych jak grom z jasnego nieba. Trzeba jednak podkreślić, że obecny stan rzeczy jest podyktowany troską o polskiego gracza, dlatego wielce prawdopodobne, że ewentualne kolejne zmiany w przyszłości będą jedynie udoskonaleniem panującego porządku prawnego, a nie odejściem od niego.

Szara strefa w kontekście zakładów bukmacherskich i prognoz

Sytuacja na dzień dzisiejszy doprowadziła do wycofania się z „gry” znane marki takie jak Bet365, które pozostają niedostępne dla polskich miłośników hazardu. Bet365 to nie jedyny przykład firmy bukmacherskiej rezygnującej z legalnego działania na krajowym rynku z uwagi na konieczność płacenia podatków i nabycia określonej licencji, w ten sposób postąpiły też np. Bwin, Rivalo. Powstały bowiem zapisy wymuszające blokowanie stron internetowych wspomnianych marek i wyłączenie obsługiwania transakcji dla nich. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości w tej materii coś się zmieni, jednak nie wiadomo, na którą stronę przechyli się szala. Na pewno pozostawienie ustawy hazardowej w obecnym brzmieniu i dalsze blokowanie ludziom legalnego dostępu do lubianych ofert bukmacherskich nie spowoduje, że wszyscy miłośnicy zakładów bukmacherskich nagle stracą nimi zainteresowanie. Już teraz mamy do czynienia z negatywnym zjawiskiem, jakim jest kształtowaniem się tzw. szarej strefy. Ludzie wykorzystują specjalne techniki do omijania blokad, np. zmieniają adres IP na zagraniczny, lub wyjeżdżają do innego kraju, by w ten sposób zagrać legalnie u bukmachera niedozwolonego w ojczyźnie.

Z drugiej strony, firmy zainteresowane polskim rynkiem zakładów bukmacherskich nie odpuszczają całkowicie i decydują się po pewnym czasie na uzyskanie licencji, godząc się nawet ze sporym podatkiem. Zachęca to do poszukiwania kompromisu, czyli np. zmniejszenia opodatkowania czy szukania innych rozwiązań niwelujących wszelkie problemy z posiadaniem czy też wnioskowaniem o licencję. Jak będzie? Czas pokaże.

Dążenie do uregulowania sytuacji na rynku

Obecnie Ministerstwo Finansów rozpatruje wnioski kolejnych firm. Wśród wnioskujących są polscy i zagraniczni bukmacherzy. Na tym przykładzie widać, że wielu bukmacherów traktuje poważnie wymogi polskiego prawa i stara się do nich dostosować. Wnioskowanie o licencję w ich przypadku może skończyć się przyznaniem sześcioletniego zezwolenia na urządzanie zakładów albo też wykryciem pewnych braków, które można uzupełnić i kontynuować procedurę. Takie postępowanie pozwala sięgnąć po kolejną szansę nawet w sytuacji, gdy na początku firma nie jest gotowa do wejścia na rynek.

Rozwój obecnych firm

Można spodziewać się dalszego rozwoju firm bukmacherskich, zarówno jeśli chodzi o punkty naziemne, jak i działalność online. Obecnie działające firmy z licencjami starają się zyskać jak najwięcej udziałów na rynku. W tym celu pracują stale nad powiększaniem swojego potencjału, dbają o jakość usług, wprowadzają nowe rozwiązania, obserwując wzorce w postaci innych przedsiębiorstw z tej branży, które są obecne na rynku dość długo i z powodu wypracowanej marki nie boją się podejmować śmiałych inicjatyw.

Przyszłość najprawdopodobniej przyniesie dość dynamiczne zmiany. Chodzi głównie o postęp technologiczny – przemian zachodzących w tej materii nie da się zatrzymać, pozostaje więc za nimi podążać. Do tego dochodzą również modyfikacje kultury i zachowań społecznych. Takie zjawisko zachodzi co jakiś czas i tylko firmy, które odpowiednio szybko na nie reagują, mają szansę stale utrzymywać się na szczycie różnych rankingów i nie narzekać na brak klientów. Ewolucję rynku bukmacherskiego obserwuje się nieprzerwanie od początków istnienia go, na co wpływ mają: wspomniany szybki rozwój technologiczny, zmieniające się oczekiwania klientów, elementy kulturalne itd.

Oczekiwania klientów a przyszłość polskiej bukmacherki

Zauważalny dzisiaj trend powolnego poddawania się wymogom pozwala zakładać, że firmy obecnie nieposiadające licencji lub niezainteresowane polskim rynkiem mogą chcieć to nadrobić, natomiast posiadacze licencji będą starannie powiększać obszar swoich wpływów. Duża konkurencyjność najprawdopodobniej wymusi wdrożenie nowych form obstawiania oraz dodanie większej ilości atrakcyjnych bonusów, jak również ułatwienie korzystania z tych wszystkich rozwiązań – w Polsce nie stosuje się bardzo skomplikowanych kuponów lub innych produktów, ale osoby grające za granicą czasem skarżą się na mało intuicyjne sposoby obstawiania. Możliwe jest też, że bukmacherzy będą bardziej wyspecjalizowani niż obecnie – przynajmniej część firm może skupić się na konkretnych dziedzinach. Tego typu sytuację obserwuje się już dzisiaj w niektórych krajach, gdzie trzeba precyzyjniej wybierać punkt stacjonarny lub stronę internetową. Może to być osiągnięte w dwojaki sposób – albo firmy skoncentrują się na konkretnych dziedzinach albo w obrębie działalności najbardziej znaczących graczy rynkowych wykształcą się mniejsze podmioty umożliwiające zakłady w tej lub innej grupie sportów. Dzięki temu poszczególne podmioty będą mogły skupić się na osiąganiu znacznie lepszych wyników i wdrażaniu rozwiązań najlepszych dla wybranej branży.

Opłacalne inwestycje w zakładach bukmacherskich – prognozy

Doświadczenia dzisiejszych czasów pokazują, że firmy bukmacherskie zajmujące się poza zakładami jeszcze jakąś inną działalnością cieszą się większym zainteresowaniem i zaufaniem klientów. Przykładem jest np. polska firma STS – jeden z najbardziej znanych krajowych bukmacherów. Firma ta, oprócz nieustannego stawiania na rozbudowę wszystkich opcji związanych z bukmacherką, zajmuje się również współpracą z innymi przedsiębiorstwami sportowymi i nie tylko. Tego rodzaju współpraca jest wartościowa ze względu na zdobywanie godnych zaufania partnerów oraz na możliwość inwestowania. Partnerzy pomagają uzyskać dostęp do nieosiągalnych w inny sposób narzędzi promocyjnych. Niekiedy bardzo opłaca się inwestować również w różne pionierskie pomysły – niezbędne jest oczywiście spore wyczucie oraz umiejętność przewidywania, co może być na topie za miesiąc, za rok czy jeszcze później. Może to wynikać z aktualnie zauważanych trendów – niektóre odkrycia od razu wydają się ciekawe i nośne, na przykład umożliwienie obstawiania wyników e-sportu, który zyskuje zwolenników z miesiąca na miesiąc.

Większość nowoczesnych rozwiązań aktywnie wykorzystuje komputery i Internet, ale perspektywistyczne może okazać się również inwestowanie w udogodnienia dla osób preferujących bardziej tradycyjne zakłady. Najprawdopodobniej dość dobrym pomysłem będzie maksymalne uproszczenie obstawiania w punktach stacjonarnych, być może na przykładzie wykorzystywanego gdzieniegdzie, głównie za granicą, modelu kuponów udostępnianych szerszemu gronu grających lub specjalnych maszyn przypominających dawne urządzenia do gier hazardowych. Dla pewnej grupy obecnych klientów bukmacherów problematyczne okazuje się obstawianie wybranych zakładów z uwagi na skomplikowane kupony i inne stosowane formy. Rozwiązaniem będzie oczywiście wspomniane już uproszczenie, ale też rozdzielenie zakładów na segmenty związane z konkretną grupą sportów bądź nawet na pojedyncze dyscypliny. Osoby zainteresowane obstawianiem wyników wielu różnych spotkań dalej będą mogły to robić, ale te, które trafiają do bukmachera w konkretnym celu, znacznie łatwiej uzyskają oczekiwane rezultaty.