Fortuna Zakłady Bukmacherskie – czy czeski operator zdaje egzamin na polskim rynku?

Fortuny Zakładów Bukmacherskich już teraz nie trzeba nikomu przedstawiać. Marka ta tak wtopiła się na przestrzeni lat w polską rzeczywistość bukmacherską, że obecnie niewielu w ogóle wie albo pamięta, że jest to operator pochodzący z Czech. Jak to się stało, że znalazł się w naszym kraju? I przede wszystkim, jak sobie radzi ze sprostaniem oczekiwaniom polskich graczy?

 

Fortuna Zakłady Bukmacherskie, czyli czeska siła w Polsce

Fortuna Zakłady Bukmacherskie to dobrze znany polskim graczom operator, jednak swoje korzenie ma w Czechach. Fortuna szybko rozwinęła swoją działalność na inne kraje – Słowację, Węgry i właśnie na Polskę. Z powodzeniem działa na polskiej scenie bukmacherskiej od wielu lat, a co więcej, jest jedną z największych firm oferujących legalne zakłady wzajemne na terenie naszego kraju. Fortuna działa legalnie, a więc jest w posiadaniu licencji Ministra Finansów, uprawniającej do oferowania usług w zakresie zakładów bukmacherskich. Pozwolenie dotyczy zarówno działalności naziemnej, a więc w lokalach stacjonarnych (w Polsce Fortuna posiada ich około 600), jak i funkcjonowania w sieci Internet.

Fortuna powinna również przywodzić na myśl takie skojarzenia jak pewny kapitał, stabilność, wiarygodność. Dowód? Akcje Fortuny od października 2010 roku notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Warto także dodać, że bukmacher ten należy do Fortuna Entertainment Group, a więc największej grupy w Europie Środkowej i Wschodniej, zajmującej się oferowaniem zakładów wzajemnych.

Fortuna Zakłady Bukmacherskie w skrócie? Doświadczenie, stabilność, jakość.

 

Odpowiedzialna gra w Fortunie Zakładach Bukmacherskich

Panujące w Polsce prawo, dotyczące zakładów wzajemnych, kładzie nacisk na wyeliminowanie szarej strefy, z myślą o polskiej gospodarce, ale również o graczu i jego bezpieczeństwie podczas gry. Po wejściu w życie zmian, z rynku zniknęło wiele zagranicznych marek, między innymi bet365, bet-at-home czy unibet. Były to firmy zarejestrowane w takich krajach jak Malta czy Gibraltar, a więc nierozliczające się ze swojej polskiej działalności. W związku z tym w chwili wspomnienia o zagranicznym bukmacherze na polskim rynku, zapala się w głowie lampka i pojawia skojarzenie nielegalności. Trzeba więc tu jasno wyjaśnić: nie każdy bukmacher, który jest zagraniczny, jest nielegalny w Polsce – wystarczy, że będzie posiadał stosowne pozwolenie, umożliwiające działanie zgodne z prawem na terenie naszego kraju. Przykładem takiej firmy jest oczywiście Fortuna Zakłady Bukmacherskie.

Fortuna posiada licencję, a więc jest świadoma z jednej strony swoich praw, ale z drugiej również swoich obowiązków względem polskich graczy.

Co fakt posiadania przez nią licencji w rzeczywistości oznacza dla klientów?

 • Uświadamianie i pomoc – zakłady bukmacherskie to rozrywka i każdy klient powinien mieć właśnie takie podejście. W przeciwnym razie może mu grozić nadmierne zaangażowanie w grę, a w konsekwencji może pojawić się poważny problem uzależnienia. Legalni bukmacherzy, a więc także Fortuna, mają w obowiązku przypominać swoim klientom o tym. Przypominać i w miarę możliwości reagować na niepokojące zachowania. Przykładem narzędzia, wspomagającego propagowanie odpowiedzialnej gry, jest test – zawiera on kilkanaście pytań dotyczących zaangażowanie w obstawianie zakładów, po którego rozwiązaniu klient zyskuje pewien obraz własnej sytuacji. Test znajduje się na stronie Fortuny Zakładów Bukmacherskich.
 • Gwarancja bezpieczeństwa – do tej pory, biorąc udział w nielegalnych zakładach, gwarancji bezpieczeństwa po prostu nie było. Bukmacherzy nie byli kontrolowani przez polskie organy, a więc mogli tak naprawdę wszystko. Na ten moment, legalni bukmacherzy w Polsce są pod stałą kontrolą, a więc nie mogą na przykład z dnia na dzień zniknąć z rynku, zostawiając graczy z niczym.
 • Sprofilowanie – skoro bukmacher posiada polską licencję, oznacza to, że został obdarzony zaufaniem i jego zadaniem jest szczególne zadbanie o polskich graczy. W przypadku zagranicznych bukmacherów bez licencji, można było zaobserwować szereg działań niedostosowanych do klienta z naszego kraju. Przykładem mogła być nie do końca interesująca naszego gracza oferta albo brak możliwości kontaktu z konsultantem w języku polskim. Fortuna decydując się na działalność w Polsce, wie, że musi w pełni dostosować się do oczekiwań klientów i doskonale sobie z tym radzi.

 

Fortuna Zakłady Bukmacherskie dla polskich graczy

Przyjrzyjmy się bliżej wyżej wspomnianemu sprofilowaniu oferty i dopasowaniu udogodnień do potrzeb graczy. Fortuna Zakłady Bukmacherskie idzie z duchem czasu, mając nieustannie na uwadze dobro gracza. Polskiego gracza.

Dowodem może być na przykład Kampania Produkt+, która jest reakcją na sygnały klientów.

Fortuna Zakłady Bukmacherskie - kampania

W ramach kampanii Fortuna Zakłady Bukmacherskie wprowadziła do swojej oferty cztery, wyróżniające ją na rynku produkty:

 • MECZ+, czyli opcja dla graczy czujących do tej pory pewne ograniczenia podczas tworzenia kuponów. MECZ+ pozwala łączyć w ramach kuponu różne zdarzenia dotyczące jednego spotkania. Przykład? Gracz może na jednym kuponie umieścić na przykład liczbę bramek, która padnie w meczu, liczbę czerwonych kartek i liczbę spalonych. Zdarzenia podzielone są na cztery grupy (główne zdarzenia, kartki i faule, rzuty rożne, spalone), spośród których można miksować dostępne zdarzenia i umieszczać je na kuponie. Efekt? Wyższy kurs kuponu i szansa na wygranie większych pieniędzy.
 • SUPER+HIT, czyli dwie lubiane oferty na jednym kuponie. SUPEROFERTA i HIT DNIA to oferty regularnie dostępne na stronie Fortuny Zakładów Bukmacherskich, zawierające zdarzenia z podniesionym kursem na najpopularniejsze wydarzenia sportowe. Do tej pory nie można było ich łączyć, jednak produkt SUPER+HIT zmienia ten stan rzeczy. Aby skorzystać z oferty należy stworzyć kupon AKO lub Maxikombi, pamiętając o kilku wymaganiach organizatora promocji.
 • EKSPERT+, czyli produkt skierowany do tych bardziej doświadczonych graczy, pozwalający im rozwinąć skrzydła w Fortunie Zakładach Bukmacherskich. Kupon o nazwie Ekspert istniał w Fortunie jeszcze przed rozpoczęciem kampanii, jednak pozwalał na obstawianie wszystkich spotkań w danej kolejce w pojedynczych rozgrywkach. Od chwili ruszenia opcji EKSERT+ gracz może łączyć na jednym kuponie eksperckim nawet do 20 pojedynków z różnych lig. Minimalna stawka takiego zakładu wynosi 5 PLN. Dodatkowo, osoby, które zdecydują na obstawienie przynajmniej 8 zdarzeń na jednym kuponie, w przypadku wygranej mogą liczyć na bonus procentowy.
 • 600 000+, a więc ostatni produkt Fortuny, który wzbogacił jej ofertę w ramach kampanii Produkt+. Jak sama nazwa może wskazywać, Fortuna podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, a więc podnosi limit maksymalnej wygranej aż do 601 000 PLN – warto wspomnieć, że to najwyższa możliwa wygrana na rynku. Fortuna Zakłady Bukmacherskie nie działa po omacku – wyżej przedstawione produkty dają większe niż do tej pory możliwości, ponieważ pozwalają na uzyskanie wyższych kursów na kuponach, a ostatni z produktów jest pewnego rodzaju zwieńczeniem i dowodem konsekwencji – w chwili wygranej gracz faktycznie może zdobyć naprawdę duże pieniądze.

 

Fortuna Zakłady Bukmacherskie dla polskiego sportu

Nie ma zakładów bukmacherskich bez sportu. Oczywiście, mogą w tym momencie podnieść się głosy, że przecież jest opcja obstawiania wydarzeń ze świata polityki czy kultury, jednak to sport zdominował bukmacherkę i prędko się to nie zmieni.

Właśnie dlatego każdy bukmacher, oficjalnie stając się tym legalnym, bierze na siebie obowiązek dbania o graczy i ich potrzeby… a oczkiem w głowie każdego gracza jest nic innego, jak jego ulubiona drużyna, której poczynania śledzi, wspiera i oczywiście obstawia.

Fortuna Zakłady Bukmacherskie sponsorem

Na wsparcie Fortuna Zakładów Bukmacherskich na co dzień mogą liczyć:

 • Legia Warszawa – Fortuna jest głównym sponsorem klubu Legia Warszawa, lidera Ekstraklasy. Dla kibiców przygotowane są specjalne punkty przy Łazienkowskiej 3, gdzie mogą się zakładać. Kontrakt obowiązuje do końca 2020 roku.
 • I Liga – w 2017 roku Fortuna Zakłady Bukmacherskie stała się oficjalnym sponsorem I ligi piłkarskiej, a więc rozgrywek z każdym rokiem zyskujących na znaczeniu.
 • GKS Katowice – długoterminowa współpraca, nawiązana w sierpnia 2016 roku.
 • TS Podbeskidzie – współpraca również od sierpnia 2016 roku, Fortuna wspiera klub w planach powrotu do piłkarskiej Ekstraklasy.
 • Zagłębie Sosnowiec – Fortuna wspiera pierwszoligową drużynę Zagłębie Sosnowiec od marca 2017 roku.
 • Stal Mielec – Fortuna towarzyszy klubowi w próbach powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej od 2017 roku.
 • Miedź Legnica – pod hasłem Miedź Legnica można znaleźć nie tylko klub, ale również prężnie rozwijającą się młodzieżową akademię i szereg inicjatyw społecznych. Klub stawia sobie za cel awans do Ekstraklasy, a Fortuna go w tej drodze wspiera.
 • Raków Częstochowa – od sezonu 2016/2017 drużyna ma swoje miejsce na zapleczu Ekstraklasy, podobnie jak w poprzednich przypadkach, Fortuna wspiera dobrze prosperujące i dynamicznie rozwijające się zespoły.
 • Wigry Suwałki – współpraca Fortuny Zakładów Bukmacherskich z Biało-Niebieskimi ma swój początek w 2017 roku.
 • Playarena.pl – to największe w Polsce amatorskie, bezpłatne rozgrywki piłki nożnej 6-osobowej. Fortuna jest zaangażowana we współpracę, jako główny sponsor Pucharu Polski Playarena.